Ballina Auto Lajme Ja sa e rrezikshme është, nëse një makinë elektrike përfshihet nga zjarri...

Ja sa e rrezikshme është, nëse një makinë elektrike përfshihet nga zjarri në tunel

0

Studiuesit zviceranë kanë ekzaminuar në detaje se si zjarret e baterive mund të shuhen dhe sa të rrezikshme janë ato.

Eidgenössische Materialprüfanstalt Empa përdori disa teste për të hetuar se si zjarret e baterive rriten në makinat elektrike në tunele.

Për ta përcaktuar këtë, specialistët i vunë zjarrin moduleve të baterive 4kW në tunelin e provës Hagerbach në Zvicër, transmeton Telegrafi.

Teknikat nuk përcaktoheshin vetëm se si mund të luftohet një zjarr i tillë dhe çfarë lloji uji duhet të përdoret për të shuar zjarrin, por edhe sa të rrezikshme janë substancat e lëshuara.

Nëse një bateri kaplohet nga zjarri, prodhohet edhe një blozë e zezë.

Studimet kanë treguar se në thelb nuk është më e rrezikshme se ajo që përhapet nëpër ajër në një zjarr konvencional të makinës.

Sidoqoftë, pastrimi duhet të bëhet me pajisje mbrojtëse, veçanërisht pasi përmban sasi të mëdha të oksidit të kobaltit, nikelit dhe manganit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu