Ballina Auto Lajme Mercedes Benz ‘ndëshkohet keq’ nga SHBA-ja

Mercedes Benz ‘ndëshkohet keq’ nga SHBA-ja

0

Prodhuesi gjerman i makinave Daimler, i cili zotëron Mercedes-Benz, ka rënë dakord të paguajë 1.5 miliard dollarë për të zgjidhur pretendimet e qeverisë amerikane se ajo ka dizajnuar automjetet e saj me naftë për të mashtruar testet e ndotjes së ajrit.

Firma u hetua për instalimin e softuerit për të shmangur ligjet e emetimeve në 250,000 makina Mercedes dhe furgonë. Zyrtarët amerikanë thanë se shpresonin se gjoba do të frenonte sjelljet e gabuara në të ardhmen. Daimler e quajti marrëveshjen një “hap të rëndësishëm” drejt zgjidhjes së procedurave të naftës por mohoi pretendimet. “Duke zgjidhur këto procedura, Daimler shmang veprimet e gjata gjyqësore me rreziqet përkatëse ligjore dhe financiare,” tha kompania.

Përveç marrëveshjes prej 1.5 miliard dollarë me autoritetet amerikane, Daimler tha se kishte rënë dakord të paguante 700 milion dollarë për të zgjidhur një proces gjyqësor të ngritur nga pronarët.

Marrëveshjet, për të cilat Daimler kishte thënë se ishin afër muajit të kaluar, përfundojnë një hetim që SHBA-të filluan në 2016, pasi “pajisjet e fshehta” u zbuluan përmes testimit.

Zyrtarët thanë se një gjobë prej 875 milion dollarë e përfshirë në marrëveshjen 1.5 miliard dollarë me autoritetet është ndëshkimi i dytë më i madh civil që SHBA ka vendosur ndonjëherë sipas Aktit të Ajrit të Pastër dhe më i madhi nëse matet mbi bazën e automjetit.

Daimler ka rënë dakord gjithashtu për të rregulluar makinat e prekura, të cilat ishin shitur midis 2009 dhe 2016, pa asnjë kosto për pronarët e tyre. Zyrtarët amerikanë thanë se zotimi ishte me vlerë rreth 400 milion dollarë.

Në një konferencë shtypi, Andrew Wheeler, kreu i Agjencisë së Mbrojtjes së Mjedisit të SHBA, tha: “Mesazhi që po dërgojmë sot është i qartë: Ne do të zbatojmë ligjin.

“Nëse përpiqeni të mashtroni sistemin dhe të mashtroni publikun, do të kapeni. Ata që shkelin besimin e publikut në ndjekje të fitimeve do të humbasin të dy.”

Skandal më i madh i emetimeve

Dënimet janë të fundit në një skandal të gjerë që ka hedhur një re mbi industrinë e motorëve që nga viti 2015, kur Volkswagen pranoi të instalonte softuer të fshehtë në automjetet e shitura në SHBA.

Sistemi lejoi që makinat të lëshojnë deri në 40 herë emisione të lejuara ligjërisht dhe të shmangin zbulimin gjatë provave.

Volkswagen më vonë pranoi se pajisjet prekën më shumë se 11 milion automjete në të gjithë botën. Por hetimet shpejt u zgjeruan në kompani të tjera, duke përfshirë Ford, Mitsubishi dhe Nissan.

Në vitin 2018, Daimler tërhoqi më shumë se 700,000 automjete në Evropë që kishin të instaluar “pajisjet e fshehta”. BMW dhe Porsche gjithashtu kanë tërhequr makinat mbi këtë çështje.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu