Ballina Kuriozitete Kjo është rruga më e shkurtër botë

Kjo është rruga më e shkurtër botë

0

Tri hapa dhe gjithçka ka mbaruar. Mirësevini në rrugën që është njohur nga Rekordet Botërore të Guinness si më e shkurtra në botë. Rruga është në Wick, Skoci dhe është e zënë nga një ndërtesë e vetme fundi i Hotelit Mackays. Ajo është e gjatë vetëm 2.05 metra.

Website i hotelit shpjegon origjinën e rrugës quirky, duke zbuluar se prona është ndërtuar në 1883 nga të pasurit Alexander Sinclair pas kthimit të tij në Skoci nga Amerika.Ai thotë se këshilli lokal në atë kohë udhëzoi Sinclair të ‘vendoste një emër në skajin e shkurtër të ndërtesës pasi ata e konsideruan atë një rrugë’. Nga 1887, Ebenezer Place, emri i rrugës, filloi të shfaqej në regjistrat e qytetit. Sot, Google Maps tregon se si bashkohet me Union Street.

Por, pavarësisht paraqitjes në rekordet e qytetit që nga viti 1887, vetëm 28 tetor 2006, rruga u shpall përfundimisht më e shkurtra në botë nga Rekordet Botërore të Guinness. Sipas hotelit, Craig Glenday , kryeredaktori i Rekordeve Botërore Guinness ‘luftoi përmes erërave dhe stuhive të forta’ për të arritur në Wick për ta matur atë.

Pas ’50 orësh dhe disa devijimesh ‘, ai arriti dhe mati zyrtarisht rrugën, duke e shpallur atë një rekord botëror vetëm një orë më vonë. Porta e hotelit që përballet me Ebenezer Place të çon në vendin e quajtur No1 Bistro adresa e vetme e rrugës.

Bashkëpronarja e hotelit, Ellie Lamont, e cila drejton vendin me burrin e saj, Murray, i tha MailOnline Travel se ata marrin shumë mysafirë të cilët janë të magjepsur nga rekordi botëror. Ajo tha: ‘Disa nuk dinë për këtë dhe kur e vizitojnë e shohin atë si gjë interesante.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu