Ballina Kuriozitete Rrëfimi i modeles që humbi 50 kg për t’u bërë Miss Britania:...

Rrëfimi i modeles që humbi 50 kg për t’u bërë Miss Britania: Nuk është turp t’i quash njerëzit obesë

0

26 vjecarja britanike Jen Atkin, e cila më parë peshonte 115 kg para se të luftonte dhjamin për t’u bërë modele, thotë së fundmi se ekspertët e kanë gabim që ndalojnë abuzimin verbal ndaj të shëndoshëve pasi ato fraza kanë qenë vetë frymëzimi i saj.

Tashmë e kthyer në modele ajo ra 50 kg në peshë për t’u kurorëzuar Miss Britania, dhe komenton se njerëzit sot “ofendohen shumë shpejt.”

26-vjeçarja thotë se gjuha abuzuese ishin ato që e nxitën të luftonte dhjamin dhe beson se është e gabuar eliminimi i saj nga ekspertët psikologë britanikë. Këta të fundit kanë sugjeruar që tani e tutje nuk duhet të thuhet “është obez” por “jeton me obezitetin”.

Jen thotë se “fshehja e termave” të sakta do të përkeqësojë krizën e obezitetit në Britani, ku më shumë se dy të tretat e të rriturve janë mbi peshë.

Modelja nga Grimsby, tha: “Mendoj se ky sugjerim do të nxisë njenjëzit të konsumojnë më shumë kalori dhe të mos e vrasin mendjen për atë që hanë duke u bërë më shumë obezë apo mbipeshë. Kjo është t’i shmangesh çështjes.”

“Më besoni mua më kanë turpëruar shumë për peshën time. Ne duhet t’i edukojmë njerëzit për jetësën e shëndetshme”.

Pas fushatës së saj dy-vjeçare për humbjen në peshë me dietë dhe gjimnastikë, Jen u shpall fillimisht Miss Scunthorpe në lokalitetin e saj dhe doli e dyta në Miss Anglia në  2018.

Në mars 2020 ajo u shpall Miss Britania e 75të.

Ajo thotë se fillimisht nisi të shqetësohej për peshën kur u nda nga i dashuri dhe trembej se nuk do të njihte kurrë dikë tjetër.

REMOTE_ADDR:[]

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu