Ballina Lajme 32 milionë të prekur nga COVID-19 në të gjithë botën

32 milionë të prekur nga COVID-19 në të gjithë botën

0

23:56 | 23 Shtator 2020

Ilustrim

Sipas faqes në internet Worldometar, më shumë se 32 milionë njerëz në botë janë të infektuar me koronavirus.

Shtetet e Bashkuara u goditën më shumë nga pandemia COVID-19 – më shumë se shtatë milionë njerëz u infektuan dhe më shumë se 200.000 vdiqën. Në vendin e dytë është India me pothuajse gjashtë milion pacientë dhe më shumë se 91.000 vdekje.

Brazili renditet i treti në numrin e të infektuarve – 4.6 milionë njerëz janë të infektuar me koronavirus, dhe më shumë se 138.000 kanë vdekur. Rusia renditet e katërta në botë dhe e para në Evropë, ku 1.1 milion njerëz u sëmurën dhe rreth 20.000 vdiqën.

OBSH njoftoi se 156 vende i janë bashkuar planit global të vaksinimit, i cili planifikon të shpërndajë rreth dy miliardë doza vaksinash në mbarë botën deri në fund të vitit të ardhshëm, por që vendet e mëdha si Kina, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara mungojnë.

Një numër tjetër i vendeve do të regjistrohen për planin global të vaksinimit, dhe disa nga vonesat ishin për shkak të çështjeve procedurale, dhe jo për shkak të dyshimeve në lidhje me skemën, tha sot zëdhënësi i OBSH-së, Margaret Harris.

Ekspertët shëndetësorë të Koresë së Jugut paralajmëruan sot për një shpërthim të mundshëm të të ashtuquajturës twindemia – epidemi e njëkohshme e gripit dhe koronavirusit – gjatë dimrit.

Agjencia Koreane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (KDCA) gjithashtu ka konfirmuar më parë një rast të mbivendosjes së të dy sëmundjeve të frymëmarrjes./kp

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu