Ballina Lajme Gjermani: Viktimat e abuzimit priftëror, deri në 50,000 euro dëmshpërblim

Gjermani: Viktimat e abuzimit priftëror, deri në 50,000 euro dëmshpërblim

0

Kisha Katolike në Gjermani ka ngritur një sistem të ri për të kompensuar viktimat e abuzimit seksual nga klerikët, i cili do të sigurojë pagesa deri në 50,000 euro.

Sipas sistemit të mëparshëm, i abuzuari mori gati 5,000 euro për vuajtjet që pësuan, raporton AP.

Viktimat do të jenë në gjendje të aplikojnë për pagesa sipas sistemit të ri duke filluar nga 1 Janari, tha kreu i Konferencës së Peshkopëve Gjermanë, Peshkopi Georg Baetzing i Limburgut, pasi anëtarët e konferencës nënshkruan propozimin në një takim të rregullt të mbajtur dy herë në vit.

Gjysma e viktimave, nën 13 vjeç

Kisha Katolike është tronditur në vitet e fundit nga skandalet që përfshijnë abuzime seksuale dhe fshehje në disa vende, përfshirë Gjermaninë.

Një raport i vitit 2018, i porositur nga Kisha Katolike, arriti në përfundimin se klerikët në Gjermani abuzuan me të paktën 3,677 njerëz midis 1946 dhe 2014.

Më shumë se gjysma e viktimave ishin 13 vjeç ose më të rinj kur u abuzuan.

REMOTE_ADDR:[]

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu