Ballina Kosove “Ka urdhëruar anëtarët e njësisë BIA që të torturonin të ndaluarit ose...

“Ka urdhëruar anëtarët e njësisë BIA që të torturonin të ndaluarit ose e bënte vetë”, prokurorët e Hagës publikojnë aktakuzën ndaj ish-oficerit të UÇK-së

0

Disa orë pas arrestimit të oficerit të kohës së luftës të UÇK-së Salih Mustafa të enjten, Zyra e Prokurorit të Specializuar të Kosovës lëshoi ​​aktakuzën duke e akuzuar atë për kryerjen e “krimeve të luftës sipas ligjit ndërkombëtar” gjatë konfliktit në Kosovë në 1999.

Aktakuza ndaj Mustafës, i cili tani është zyrtar në Ministrinë e Mbrojtjes të Kosovës, e akuzon atë për “ndalim arbitrar…trajtim çnjerëzor … torturë… dhe vrasje” të civilëve midis “afërsisht 1 prillit 1999 dhe rreth fundit të prillit 1999”.

Ajo akuzon Mustafën, i njohur në kohën e luftës si Komandant Cali, si pjesë e një sipërmarrje të përbashkët kriminale me “disa ushtarë, policë dhe roje të tjera të UÇK-së”, që kishin një “qëllim të përbashkët për të marrë në pyetje dhe keqtrajtuar të ndaluarit”.

Në kohën e krimeve të pretenduara, Mustafa ishte oficer i Njësisë BIA të UÇK-së, e cila përbëhej nga 500-600 luftëtarë dhe “operonte kryesisht në dhe përreth zonave të mëdha urbane, të tilla si Prishtina dhe Obiliqi, dhe në zonën e Gollakut, që përfshin fshatin Zllash”, ku ishte ndodhej kompleksi i paraburgimit në të cilin mbaheshin viktimat, pretendon aktakuza.

Ajo thotë se viktimat “ishin persona që nuk merrnin pjesë aktive në luftime”.

Sipas aktakuzës, pjesëmarrësit në sipërmarrjen e përbashkët kriminale “privuan të paktën gjashtë persona nga liria e tyre pa një proces të rregullt ligjor në kompleksin e ndalimit në Zllash”, ku ata u mbajtën “në një stallë të mbyllur”.

Të ndaluarit u privuan nga ushqimi, uji, higjiena, pasja e një shtrati dhe kujdesi mjekësor dhe vazhdimisht iu nënshtruan “rrahjeve me instrumente të ndryshëm, djegies dhe goditjeve me rrymë elektrike”.

Ata u torturuan gjithashtu psikologjikisht, “ndër të tjera përmes kërcënimit me vdekje dhe kërcënimit për lëndim të rëndë fizik, frikësimit, poshtërimit, diskriminimit për arsye politike, kanosjes, ngacmimit, marrjes në pyetje dhe dhënies së deklaratave dhe pranimit të detyruar ose nën shtrëngim”, thuhet në aktakuzë.

“Mbi disa u urinua në prani të të ndaluarve të tjerë”, shton ajo.

Akuza pretendon se Mustafa shpesh urdhëronte anëtarët e tjerë të Njësisë BIA të torturonin të ndaluarit ose e bënte këtë gjë vetë.

Njëri nga të burgosurit, i cili “u rrah dhe torturua më rëndë sesa të ndaluarit e tjerë”, nuk është parë më që nga 19 prilli 1999.

Kreu i Organizatës së Veteranëve të Luftës të UÇK-së, Hysni Gucati, pretendoi të enjten në mbrëmje se Mustafa gjithashtu ishte burgosur midis vitit 1992 dhe 1997 nën regjimin e Sllobodan Millosheviçit në ish-Jugosllavi dhe se ai ishte i bindur se arrestimi i tij bazohej në dosjet e përpiluara nga gjykatat serbe.

“Kjo është arsyeja pse ne jemi shumë të shqetësuar për këtë”, tha Gucati për televizionin publik të Kosovës RTK.

Dhomat e Specializuara të Kosovës do të gjykojnë ish-luftëtarë të UÇK-së të paditur nga Zyra e Prokurorit të Specializuar për krime të kryera gjatë dhe pas luftës nga viti 1998 deri në vitin 2000, krime që përfshijnë vrasje, torturë dhe ndalime të paligjshme.

Gucati tha se kjo tregonte se Dhomat e Specializuara janë të njëanshme, sepse të pandehurit do të jetë shqiptarë të Kosovës, jo serbë.

“Ne jemi për drejtësi, por jo për drejtësi selektive, ku pjesëtarët e një etnie persekutohen”, tha Gucati.

Arrestimi i Mustafës të enjten vjen në mes të polemikave të vazhdueshme pasi Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës pretendoi se ka marrë në mënyrë anonime një sasi të madhe dokumentesh të rrjedhura nga prokurorët e Hagës këtë muaj.

Organizata e Veteranëve të Luftës i ka kërkuar mediave të Kosovës që t’i botojnë ato pa zbuluar emrat e dëshmitarëve. Deri më tani, mediat në Kosovë nuk kanë publikuar asnjë nga dokumentet, por stacioni televiziv shqiptar Top Channel ka publikuar ato që ai pretendon se janë pjesë nga aktakuza ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ish-lideri politik i UÇK-së. Materiali nuk mund të verifikohej.

Dhomat e Specializuara të Kosovës dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar janë pjesë e sistemit të drejtësisë të Kosovës, por ndodhen në Holandë dhe kanë staf ndërkombëtar.

Ato u krijuan nën presionin e madh të aleatëve perëndimorë të Kosovës, të cilët druheshin se sistemi i drejtësisë në Kosovë nuk ishte aq i fuqishëm sa të gjykonte çështje kaq të ndjeshme dhe të mbronte dëshmitarët.

BIRN

REMOTE_ADDR:[]

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu