Ballina Kosove Demantohet Sveçla, personi që nisi peticionin për hapjen e xhamive dhe faljen...

Demantohet Sveçla, personi që nisi peticionin për hapjen e xhamive dhe faljen e namazit në shesh është përkrahës i…

0

Ministri në detyrë i Punëve të Brendshme, Xhelal Sfeçla, i cili e nisi sot ditën duke akuzuar disa të rinj për organizimin e faljes së namazit në shesh dhe se gjoja mbrapa tyre qëndron profesori Milazim Krasniqi, u demantua pasdite nga vet organizatorët e aksionit, të cilët sipas të dhënave publike në rrjete sociale dolën se ishin në fakt mbështetës të Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes.

Personi që ka hapur peticionin për hapjen e xhamive dhe që është pjesë e organizimit për faljen e namazit në sheshin e Prishtinës del të jetë përkrahës i VV-së dhe Albin Kurtit.

Siç shihet në profilin e tij në Facebook, njëri nga organizatorët, Shkëlqim Hajdaraj, është përkahës i Albin Kurtit dhe VV-së.

Mes shumë postimeve në mbeshtetje të Lëvizjes Vetëvendosje, në ditën kur u zgjodh Albin Kurti kryeministër, ai kishte postuar një foto në Facebook me mbishkrimin “Urime Kosovë”.

Por duket se përpjekja e Sfeçlës për të hequr vëmendjen se mbrapa aksionit qëndrojnë disa aktivistë të VV-së duke u munduar ta lidhë profesorin universitar Milazim Krasniqi me ta, ka irrituar shumë qytetarë, por edhe vet organizatorët e aksionit “Falu n’shesh”.

Ata i kanë reaguar ashpër Xhelal Sfeçlës përmes një postimi në Facebook.

“Shprehim shqetësimin tonë në lidhje me deklaratat e ministrit në detyre në lidhje me protestën. Ajo që më së paku kemi dëshiruar ka qenë politizimi i kësaj çështje. Ne deklarojmë se nuk kemi të bëjmë asgjë me Milazim Krasniqin apo me këdo tjetër nga sferat politike gjithashtu nuk është i përfshirë asnjë hoxhë.

Të dhënat e organizatoreve janë të ditura për Policinë e Kosovës, pasi kemi dorëzuar fizikisht njoftimin në polici”, thuhet në reagimin e organizatorëve në faqen e tyre në Facebook.

“E kuptojmë qasjen dhe shqetësimin, pasi sot është vështirë të mendohet se bëhet një organizim i çfarëdo natyre pa instrumentalizim politik, por ky organizim është ndryshe. Ju kishim lutur të gjithë individëve dhe grupeve të interesit, që të mos e keqpërdorin për përfitime ditore apo inate personale. Allahu na mundësoftë që të hapen sa më shpejtë xhamitë”, thuhet në reagim.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu