Ballina Kosove Turqia dënon me rreth 10 000 vite burg imamim, “Babain e koteleve”

Turqia dënon me rreth 10 000 vite burg imamim, “Babain e koteleve”

0

9 mijë e 803 vjet burgim është dënuar një Adnan Oktar, predikues në Turqi. Ky dënim i “padgjuar” më parë është dhënë për shkak të një serie akuzash që rëndojnë mbi imamin. Gjyqi për Oktarin zgjati gjithsej 15 muaj dhe 450 ditë, ndërsa u zhvilluan rreth 180 seanca dëgjimore.

68-vjeçari njihej për mënyrën e çuditshme të predikimit të tij duke u rrethuar nga një numër i madh vajzash me dekolte dhe minifunde. Mediat e cilësojnë atë edhe si kreun e një kulti seksi nisur edhe nga qasja që kishte me vajzat, të cilat kishin kaluar të gjitha përmes operacionesh plastike.

Oktari i quante ato “kotele”, ndërsa ato i thërrisnin mësues. Videot e Oktarit kanë qenë të njohura prej vitesh në Turqi, por sëfundmi u arrestua me akuza të shumta siç janë armëmbajtja pa leje, krimet seksuale.

Konkretisht disa nga akuzat mbi Oktarin janë: “krijimi dhe menaxhimi i organizatave me qëllim të kryerjes së krimeve”, spiunazh politik ose ushtarak”, ndihma për organizatën pa qenë anëtar i organizatës terroriste të armatosur FETÖ, “7 herë abuzim seksual i kualifikuar i fëmijëve”, “27 herë abuzim seksual i kualifikuar”, “privimit të lirisë”, “persekutimit”, “parandalimit të së drejtës për arsim”, “regjistrimit të paligjshëm të të dhënave personale” dhe “kërcënimit”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu