Ballina Ndërkombëtare Liderët e BE-së: Si po na shkund Corona dhe koha për një...

Liderët e BE-së: Si po na shkund Corona dhe koha për një fillim të ri

0

Drejtuesit e Bashkimit Evropian dënuan dështimin kolektiv në luftën kundër pandemisë së koronavirusit në Asamblenë e Përgjithshme të KB dhe theksuan se kishte ardhur koha që të gjitha vendet të ribashkoheshin në bashkëpunimin ndërkombëtar, raporton AP.

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez tha se pandemia, me më shumë se një mijë marrëveshje dhe fjalime, i bëri të gjithë papritmas të kuptojnë se ishin pjesë e një bote.

“Në cilën pikë saktësisht vendosëm që fraza ‘ndrysho botën’ e kishte humbur çdo kuptim dhe domethënie?”, pyeti ai.

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel vuri në dukje se pandemia zbuloi gjithashtu dobësinë e vendeve që mendohet të jenë të forta.

“Pandemia na ka sjellë të gjithëve në të njëjtën betejë, kundër një armiku të përbashkët,” tha Michel.

 “Mundësia për një fillim të ri”

Giuseppe Conte, kryeministri i Italisë, një vend simbol global i krizës, tha se pandemia po u ofron qeverive anembanë botës “një mundësi për rinovimin kolektiv”.

“Kjo tragjedi na ka ndryshuar, por gjithashtu na ka ofruar mundësinë për një fillim të ri dhe na takon neve ta shfrytëzojmë atë,” tha Conte.

Kryeministri çek Andrej Babis tha se ishte koha që Evropa “të ripërcaktojë rolin e saj në botë” dhe të përqendrohet në menaxhimin e pandemisë nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), shkruan “te sheshi”.

Udhëheqës të tjerë evropianë kanë bërë thirrje për një zgjatje të kompetencave dhe fondeve të OBSH-së.

Kryeministri britanik Boris Johnson u bëri thirrje vendeve të ndajnë më shumë të dhëna për pandeminë. Ai tha se pas nëntë muajsh krize të shkaktuar nga pandemia, “nocioni i bashkësisë ndërkombëtare duket i konsumuar”.

Rëndësia e bashkëpunimit ndërkombëtar

Kryeministri hollandez Mark Rutte që pandemia duhet të jetë një shenjë alarmi për të gjithë botën dhe Kombet e Bashkuara. Ai kujtoi se bashkëpunimi ndërkombëtar do të duhet të forcohet nëse virusi do të mposhtet.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka bërë thirrje për më shumë ndihmë ndërkombëtare për të zgjidhur krizën e migrantëve të vendit të tij.

Papa Françesku tha se bota duhet të marrë një vendim ndërsa përpiqet të dalë nga kriza e shkaktuar nga COVID-19 dhe t’i përgjigjet problemeve ekonomike që prekin grupet dhe individët më të prekshëm: solidariteti dhe multilateralizmi më i madh, ose një tërheqje në rritje në “individualizëm dhe elitizëm”.

Udhëheqës të tjerë kanë treguar një numër konfliktesh në të gjithë botën – nga Kashmiri, përmes Lindjes së Mesme, në Gjeorgji.

Asambleja e Përgjithshme e KB e këtij viti u mbajt në një kohë kur numri i të infektuarve po rritet në shumë vende të botës, veçanërisht në Evropë.

Numri i vdekjeve nga COVID-19 në të gjithë botën po i afrohet një milion, megjithëse ekspertët besojnë se numri aktual është shumë më i lartë.

REMOTE_ADDR:[]

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu