Ballina Ndërkombëtare Arrihet marrëveshja, Hungaria dhe Sllovenia do të bëjnë hapje graduale të kufijve

Arrihet marrëveshja, Hungaria dhe Sllovenia do të bëjnë hapje graduale të kufijve

0

Hungaria dhe Sllovenia do të bëjnë hapje graduale të kufijve duke filluar nga 1 qershori.

Hungaria dhe Sllovenia kanë rënë dakord për një hartë rrugore drejt një rihapjeje graduale të kufijve të tyre deri më 1 qershor, shkruajti Ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijjarto sot në faqen e tij në Facebook, raporton Reuters, transmeton lajmi.net.

Hungaria ka filluar heqjen e kufizimeve të koronavirusit në Budapest, megjithëse banorët që kthehen në dyqane ose udhëtojnë në transport publik do të duhet të veshin maska ​​për fytyrë.

“Rinisja e ekonomive tona nuk është e mundur pa rifilluar bashkëpunimin ndërkombëtar,” shkroi Szijjarto, duke shtuar se tregtia vjetore midis dy vendeve anëtare të Bashkimit Evropian ishte me vlerë më shumë se 2.5 miliardë euro.

“Prandaj, pa rrezikuar mbrojtjen e shëndetit, i cili është një përparësi, është e nevojshme një lehtësim i masave kufizuese të vendosura në kufij”, u shpreh ai.

Deri sot, Hungaria kishte raportuar 3.535 raste të koronavirusit, 462 vdekje dhe 1.400 shërime.

Sllovenia kishte raportuar 1,466 raste dhe 104 vdekje. /Lajmi.net/ 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu