Ballina Lajme Ja sa raste të reja raporton Suedia me COVID-19

Ja sa raste të reja raporton Suedia me COVID-19

0

Suedia ka publikuar raportin e ri të rasteve dhe vdekjeve nga COVID-19.

Suedia regjistroi 8.846 infeksione të reja të mërkurën, si dhe 243 vdekje të reja nga Covid-19, treguan statistikat e agjencisë shëndetësore, raporton The Guardian, transmeton lajmi.net.

Numri i përgjithshëm i vdekjeve të vendit nga pandemia tani qëndron në 8,727.

Vdekjet e regjistruara zakonisht kanë ndodhur gjatë disa ditëve dhe nganjëherë javëve.

Agjencia shëndetësore ka thënë që statistikat gjatë periudhës së Krishtlindjes janë më pak të besueshme se zakonisht për shkak të testimeve më të pakta dhe vonesave në raportimin e vdekjeve.

Shkalla e vdekjes së Suedisë për frymë është disa herë më e lartë se ajo e fqinjëve të saj nordikë, por më e ulët se në disa vende evropiane që vendosën bllokime, gjë që Suedia nuk e ka bërë. /Lajmi.net/

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu