Ballina Lajme Rekord i zi për turizmin në Itali

Rekord i zi për turizmin në Itali

0

2020-ta ka qenë viti më i keq për turizmin në Itali që prej vitit 1969, deklaruan nga Federata e Turizmit Italian që grumbullon rreth vetes kompanitë turistike të këtij vendi.

“Kriza e COVID-19 ka shkatërruar më shumë se 240 milionë të pranisë turistike, një rënie me 55%”, deklaruan ata.

Industria hoteliere është prekur më shumë, duke humbur 50 miliardë euro nga shpenzimet e konsumit.

“Kufizimet e festave kanë regjistruar një humbje prej 3,5 milionë turistë italianë dhe të huaj”, sipas raportit.

Gjatë 12 muajve të fundit janë humbur rreth 83,6 milionë euro për qëndrimet në natë nga turistët italianë dhe 157,1 milionë euro për qëndrimet në natë nga turistët e huaj.

Mbërritjet e turistëve kanë rënë me 61,8%, 50,2 milionë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu