Ballina Lajme Serbi Gjokoviç, në qendër të një skandali të ri: një turp për...

Serbi Gjokoviç, në qendër të një skandali të ri: një turp për 10 euro!

0

Organizatorët e turneut ATP në Romë krijuan një lloj skandali në të cilin Novak Gjokovic përmendet përsëri.

Tenisti serb fitoi turneun në Itali për herë të pestë, dhe kjo do të thoshte se 241,350 dollarë (më saktësisht 205,200 euro) do të “qëndronin” në llogarinë e tij.

Dhe kjo është vetëm 20 përqind e çmimit total të fituar nga fituesi i turneut mesatarisht për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Sidoqoftë, problemi lindi kur krahasohej se sa i ishte paguar rumunes Simona Halep, e cila ftoi garën për femra.

Halepova ka marrë, besoni apo jo, “vetëm” 11 dollarë (10 euro) më pak, raporton Blic.

Shumë e kanë përshëndetur lëvizjen si një nënvlerësim, mizogjini dhe një shfaqje e qëllimshme e dominimit të meshkujve.

Kjo u theksua veçanërisht nga gazetari Ben Rothenberg, i cili iu referua organizatorëve.

“Ata vendosën të ulnin shpërblimin e grave me 10 euro për të mbajtur burrat në krye”, shkroi Rothenberg.

REMOTE_ADDR:[]

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu